18 Ağustos 2017 Cuma / 25 Zi'l-ka'de 1438

ANA SAYFA | SURELER  | AYET KARŞILAŞTIRMA | KUR'AN'DA ARA! | FİHRİST | DOWNLOAD | MOBİL
Kullanıcı : Şifre :   Şifremi Unuttum    KAYDOL

 
FİHRİST
(Güneş)
HARF SEÇİNİZ

A
B
C
Ç
D
E
F
G
H
I - İ
K
L
M
N
O
Ö
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
 
Yâsîn / 38
  

وَالشَّمْسُ تَجْر۪ي لِمُسْتَقَرٍّ لَهَاۜ ذٰلِكَ تَقْد۪يرُ الْعَز۪يزِ الْعَل۪يمِۜ

Güneş de kendi müstekarrı (istikrarı veya istikrar bulacağı yer) için akıp gider. Bu, üstün ve bilen(Allah)ın takdiridir.

Burada Âï"òÊîâîÑñ (müstekarr) kelimesi mîmli masdar, zaman ismi ve mekân ismi olabilir. Lâm ile de birkaç anlam kazanır. Onun için bu ifâde birkaç anlama gelir: Önce Güneş, kör bir raslantı eseri değil, sabit bir yasa ile yürür, demektir. Güneş bir istikrar için, yani kendi sisteminde bir düzen oluşturmak için akıp gider, mânâsı da vardır. Müstekarr zaman ismi olduğuna göre mânâ: Güneş kendisine özgü bir istikrar, yani durma zamanına kadar akıp gider, demek olur ki bu durma zamanı, Güneşin söndürüleceği kıyâmet zamanıdır. Müstekarr mekân ismi olursa: Güneş kendisine tahsis edilmiş bir istikrar yerinde, yani bir yörünge içinde akıp gider, demek olur. Keza Güneş, istikrar bulacağı yer için hareket eder mânâsı da vardır ki bu takdirde Güneşin, başka bir merkeze doğru hareket ettiği de nalaşılır. Hâsılı âyet, her mânâsıyle pozitif ilme uygun düşen İlâhî bir mu'cizedir.
Yâsîn / 40
  

لَا الشَّمْسُ يَنْبَغ۪ي لَـهَٓا اَنْ تُدْرِكَ الْقَمَرَ وَلَا الَّيْلُ سَابِقُ النَّهَارِۜ وَكُلٌّ ف۪ي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ

Ne güneş aya erişebilir, ne de gece, gündüzün önüne geçebilir. Hepsi bir felekte (yörüngede) yüzmektedirler.
Designed by ÖFK
En iyi 1024 x 768 pikselde görüntülenir.